Kategorie
Części serwis

Jak mierzyć ciśnienie w oponach?

Jednym z parametrów, które najbardziej wpływają na to, jak „rower jeździ” jest ciśnienie w oponach. Ale jak sprawdzić tą wartość?

Ciśnienie powinniśmy sprawdzać przede wszystkim regularnie, ponieważ w zależności od tego jakie ogumienia posiadamy w rowerze – powietrza będzie ubywało w różnym tempie i czasami wystarczy dopompować koła raz w miesiącu, a w innym przypadku będzie to raz na kilka dni.

Większość pompek stacjonarnych posiada manometr, którym możemy się posłużyć. Pamiętaj jednak, że dokładność pomiaru w tańszych pompkach może nie być wystarczająca a podziałka na skali może być zbyt mało czytelna. Jeżeli posiadasz jedynie małą ręczną pompkę bez manometru, lub manometr pompki stacjonarnej nie spełnia Twoich oczekiwań – bardzo przydatnym narzędziem będzie manometr elektroniczny. Urządzenie to daje powtarzalne wyniki z dokładnością na poziomie 1-2 PSI. Dobrze też trzymać się jednego urządzenia pomiarowego, ponieważ różne pompki / manometry mogą pokazywać różne wyniki.

Jeżeli używasz systemu bezdętkowego lub dętki zalane są płynem uszczelniającym – dobrze jest wcisnąć wentyl przed użyciem ciśnieniomierza. Unikniesz w ten sposób zanieczyszczenia urządzenia wylewającym się mleczkiem i obniżenia dokładności pomiarów.

A jakie ciśnienie jest prawidłowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wpływa na to zbyt wiele czynników (masa rowerzysty, teren w jakim jeździmy, styl jazdy, preferencje indywidualne, typ roweru…). Z boku każdej opony wytłoczony jest zakres zalecanego dla danej opony ciśnienia – może to być pewien wyznacznik, ale przeważnie wartości te mają bardzo duży zakres wartości, a wartości te na dodatek najczęściej są zawyżone. W doborze ciśnienia możesz zatem kierować się zaleceniami producenta, swoim doświadczeniem lub z pomocą może przyjść kalkulator Schwalbe, który po wpisaniu kilku parametrów pokazuje bardzo trafne wyniki:

https://www.schwalbe.com/en/pressureprof?fbclid=IwAR2_z2H8N7ud-kn5fGyyOrwouXEZo5mcU6Vt0fyDutBy1-wcNri2FOkxmzc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *