Kategorie
Akcesoria serwis

Jak przechowywać rower

Zima to bardzo dobry czas, aby zastanowić się nad miejscem i sposobem przechowywania roweru / rowerów. Jest to temat warty przemyślenia zwłaszcza, gdy mamy kilka maszyn lub gdy przestrzeń, którą możemy przeznaczyć do tego celu jest ograniczona.

Po pierwsze – miejsce przechowywania roweru jest ważne. Pomieszczenie powinno być ciepłe i suche – zapobiegnie to korozji, uszkodzeniu gumy, lakieru itd. Jeżeli w pomieszczeniu unosi się dużo kurzu lub pyłu – zaleca się przykrycie roweru specjalnym pokrowcem (gdy takiego nie posiadamy sprawdzi się też na przykład duża płachta folii). Jeżeli zmuszeni jesteśmy trzymać rower na przykład na balkonie trzeba go zabezpieczyć pokrowcem, pamiętając że i tak pod jego powierzchnią będzie gromadzić się wilgoć (dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie odpowiednimi środkami części, które mogą korodować). Wadą balkonu, czy korytarza jest narażenie na zniszczenie (pogoda, sąsiedzi) i wysokie prawdopodobieństwo kradzieży roweru (znane są przypadki kradzieży roweru z balkonu nawet na ósmym piętrze!).

Po drugie – decyzja, który sposób przechowywania będzie nam najbardziej odpowiadał. Warto też wziąć pod uwagę to, czy rower tak przechowywany będzie często używany, czy też ma to być sposób przechowywania podczas okresu, gdy nie potrzebujemy roweru.

1) Wieszak ścienny. Dostępne są najróżniejsze opcje. Możemy kupić egzemplarz do wieszania jednego lub kilku rowerów. Oba występują w opcji zawieszenia roweru poziomego lub pionowego. Tańsze wieszaki mogą wyglądać nieszczególnie zachęcająco, ale możemy też znaleźć modele designerskie lub minimalistyczne (np. Clug – praktycznie niewidoczny), które bardzo dobrze sprawdzą się na przykład w pokoju.

2) Wieszak sufitowy. Sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach.

3) Stojaki podłogowe. Sprawdzą się w przypadku ciężkich rowerów, lub gdy nie ma możliwości zastosowania wieszaków ściennych lub sufitowych. Zaletą stojaków jest to, że bez problemu możemy zmieniać miejsce, w którym znajduje się rower.

Po trzecie – jak przygotować rower do dłuższego okresu nie używania?

– Rower powinien być umyty, nasmarowany.

– Jeżeli planujemy przed kolejnym sezonem udać się do serwisu na przegląd – lepiej zrobić to jesienią lub zimą. Unikniesz wtedy wiosennych kolejek.

– Zwróć uwagę na opony. Lepiej nie stosuj maksymalnego zalecanego ciśnienia. Jeżeli rower stoi na kołach pamiętaj, aby w kołach było powietrze – zapobiegnie to odkształceniu i zniszczeniu opon.

– Ustaw biegi tak, aby łańcuch znajdował się na najmniejszych zębatkach z przodu i z tyłu (w przypadku przerzutek z odwrotną sprężyną – na największej zębatce). Linki i sprężyny przerzutek będą nie naprężone, co wydłuży ich żywotność.

– Zdemontuj akcesoria (szczególnie, gdy rower będzie znajdował się np. na balkonie), wyciągnij baterie z akcesoriów (gdyby bateria przypadkiem się wylała – nie uszkodzi np. licznika).

– Zabezpiecz rower przed kurzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *