Kategorie
Akcesoria serwis Trening

Jazda na rowerze zimą – ale jak?

Okres zimowy ze względu na niskie temperatury i często trudne warunki drogowe (lód, śnieg, błoto) zniechęca do jazdy sporą grupę rowerzystów.

Jednak gdy zastanowimy się jak zmienia się klimat (ostatnio zimy są znaczniej mniej srogie niż kiedyś) i zorientujemy się, że na rynku jest coraz więcej akcesoriów i odzieży, które sprawiają, że jazda nawet w kapryśną pogodę może być przyjemna i bezpieczna – jak najbardziej: zimą też można jeździć na rowerze. Warto to robić, chociażby ze względu na to, że jazda taka hartuje organizm i wzmacnia odporność.

Jak przygotować się do jazdy?

1) Nie ma złych warunków do jazdy – jest tylko źle ubrany rowerzysta. Odpowiedni strój to podstawa, a najważniejsza jest ochrona przed wychłodzeniem dłoni i stóp.

Powinniśmy zaopatrzyć się w rękawiczki (najlepiej z windstopperem), czapkę pod kask, ciepłe buty (lub neoprenowe ochraniacze na buty letnie), bieliznę termoaktywną i ocieplane spodnie i bluzę (tu też sprawdzi się windstopper). Możemy też zainwestować w ocieplane wkładki do butów.

2) Oświetlenie! Zima to czas, gdy szybko robi się ciemno. W ciągu dnia widoczność również jest słabsza niż latem. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w światła / odblaski / kamizelkę odblaskową.

3) Przygotowanie roweru. Ze względu na trudne warunki (błoto, brud, wilgoć) powinniśmy szczególnie zadbać, aby rower był czysty i odpowiednio nasmarowany. Poza tym warto zaopatrzyć się w błotniki i odpowiednie opony – z bieżnikiem, który poradzi sobie na przykład ze śniegiem i wykonane z mieszanki gumy, która nie będzie ślizgała się po podłożu. Zimą dobrze też stosować nieco niższe ciśnienie w oponach – dodatkowo zwiększy to przyczepność.

Dobrze, aby rower był prostej budowy. Części jak amortyzatory, hamulce hydrauliczne są bardziej narażone na zniszczenie niż ich tańsze zamienniki (sztywny widelec i hamulce V-brake) gdy używamy ich w słonym śniegowym błocie.

Bardziej zapalonym rowerzystom polecam zaopatrzenie się na zimę w dodatkowy rower, tzw „zimówkę”, którego nie będzie nam szkoda zniszczyć.

Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ocenić, czy rower wymaga konserwacji czy naprawy – nasze wizyty w serwisie zimą powinny być zdecydowanie częstsze niż latem.

4) Technika jazdy. Powinniśmy pamiętać, aby przystosować prędkość jazdy do panujących warunków, aby nie zrobić sobie krzywdy. Są też pozytywne aspekty – możemy wykorzystać trudne warunki do podniesienia swoich umiejętności technicznych.

5) Odżywianie. Trzeba pamiętać, że w niskich temperaturach spalamy więcej kalorii – dlatego zabierajmy ze sobą na trening / wycieczkę więcej jedzenia.

Powinniśmy również zamienić zwykły bidon na termos. Na rynku dostępne są różne – od takich zapobiegających jedynie zamarzaniu napoju po takie, które utrzymują wysoką temperaturę zawartości przez kilka godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *