Kategorie
serwis

Serwis roweru

Jak często serwisować rower i na co zwracać uwagę?

O ile w przypadku samochodów sprawa jest prosta, bo coroczny obowiązkowy przegląd zmusza nas do pamiętania o sprawdzeniu stanu pojazdu – niestety często o serwisie roweru zapominamy, bądź nie wiemy jak często udać się z nim do mechanika.

Jeżeli używamy roweru w miarę regularnie (co najmniej 300-500km w ciągu roku) – minimum jedna wizyta w serwisie w ciągu roku jest wskazana.

Jeżeli jest to tylko przegląd mający na celu sprawdzenie ogólnego stanu roweru i ewentualne drobne regulacje – nie ma znaczenia, czy zrobimy to przed, czy po „sezonie” (chociaż często korzystniej załatwić to jesienią bądź zimą, wiosną czas oczekiwania na odebranie roweru z serwisu jest zdecydowanie dłuższy).

Jeżeli nie zauważyliśmy żadnych niepokojących oznak (na przykład dziwne dźwięki wydobywające się z napędu) – wystarczy, że przekażemy serwisantowi informację ile czasu minęło od ostatniego przeglądu, wtedy serwisant nakieruje nas, co jaki pakiet serwisu powinniśmy wybrać (podstawowe regulacje czy też bardziej kompleksowy serwis).

Podstawowy przegląd zazwyczaj obejmuje: ogólne sprawdzenie stanu roweru i zużycia części (min. klocki hamulcowe, łańcuch) i ewentualna wymiana jeżeli klient wyrazi zgodę; regulacja przerzutek i hamulców; sprawdzenie ciśnienia w oponach; smarowanie łańcucha.

Jeżeli występuje potrzeba bardziej kompleksowej usługi – jest ona dopasowywana do indywidualnego przypadku (centrowanie kół, odpowietrzanie hamulców, smarowanie piast, wymiana oleju w amortyzatorze itd…).

Niektóre czynności możemy również wykonać sami:

– pompowanie kół (powinniśmy sprawdzać ciśnienie nie rzadziej niż co kilka tygodni),

– smarowanie łańcucha (przed smarowaniem łańcuch należy wyczyścić, a częstość tej czynności zależy od rodzaju używanej oliwki i warunków, w jakich używamy roweru),

– naprawa drobnych awarii jak na przykład przebita dętka. Wystarczy zaopatrzyć się w zestaw podstawowych kluczy, łyżki do ściągania opon i pompkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *