Kategorie
Akcesoria

Strój rowerzysty

W co ubrać się na wycieczkę rowerową lub trening?

Zaczynając od głowy – przede wszystkim należy pamiętać o kasku. Aby dobrze chronił głowę należy dobrze dobrać rozmiar i wybrać sprawdzonego producenta. Poszczególne modele różnią się zastosowaniem, aerodynamiką, wentylacją. Jeżeli planujemy również jazdę nie tylko latem warto zaopatrzyć się w czapeczkę pod kask.

Kolejny element ochrony – okulary. Nie tylko chronią od promieni słonecznych ale też od pędu powietrza, deszczu, czasami gałązek przy jeździe przez gęsty las. Warto wybrać model z soczewkami dobrej jakości – będą bardziej trwałe a ścieżka przed nami lepiej widoczna.

Buty – dedykowane do specjalnych pedałów (SPD), które posiadają mechanizm umożliwiający wpięcie się butem do pedału. Na początku przyzwyczajenie się do takiego systemu może być kłopotliwe, ale warto się w nie zaopatrzyć. Pozwalają lepiej panować nad rowerem i umożliwiają lepsze przekazanie energii podczas pedałowania. W zależności od potrzeby możemy wybierać spośród szerokiego wachlarza modeli o zróżnicowanej sztywności podeszw oraz typów sznurowania.

Spodenki. Najważniejsze, aby dobrze dobrać rozmiar – właściwie wybrany, z dopasowaną wkładką – to gwarancja przyjemnej jazdy i braku obtarć.

Do jazdy rekreacyjnej idealne będą luźne spodenki (luźniejsze modele również dostępne są z „pampersem”), do jazdy sportowej lepiej sprawdzą się bardziej obcisłe – dostępne w opcji z szelkami lub bez.

Nie należy zapominać o koszulce. Koszulki kolarskie różnią się od koszulek przeznaczonych do innych sportów przede wszystkim kieszonkami umieszczonymi w jej dolnej części z tyłu. Jeżeli zamierzamy poruszać się rowerem po zmierzchu – warto wybrać taką z odblaskowymi wstawkami.

Bluzy/ spodnie jesienno-zimowe. Jeżeli planujemy także jazdę w chłodniejsze dni warto przemyśleć zakup cieplejszej odzieży o przeznaczeniu do jazdy na rowerze. Strój taki jest zaprojektowany tak, aby jednocześnie oddychać i chronić od zimna, ma odblaski przydatne w jesienne ponure wieczory.

Rękawiczki. Bardzo ważna część kolarskiej garderoby. Pozwalają na pewniejszy chwyt kierownicy, wkładki żelowe tłumią drgania, a podczas upadku chronią przed obtarciami dłoni.

Poza tym możemy kupić też bardziej specjalistyczną odzież, na przykład do jazdy w trudniejszych warunkach pogodowych:

– Ochraniacze na buty. Zakładane na buty, chronią przed deszczem, zimnem, a przy okazji zabrudzeniem butów np. błotem.

– Lekka kurtka lub kamizelka chroniąca przed wiatrem i deszczem.

– Rękawki / nogawki. Dzięki nim w szafie wystarczy tylko jeden komplet stroju rowerowego z krótkim rękawkiem. Gadżet ten jest również przydatny w warunkach, gdy temperatura szybko się zmienia – przez kompaktowy rozmiar możemy je cały czas mieć przy sobie i zakładać / ściągać podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *