Kategorie
Akcesoria

Zabezpieczenie roweru

Często zdarzają się sytuacje, gdy musimy pozostawić rower bez opieki. Niestety, w takich sytuacjach niezabezpieczony sprzęt może zmienić właściciela.

Warto zainwestować w odpowiednie akcesoria uniemożliwiające złodziejowi przywłaszczenie sobie naszego rumaka.

Na rynku istnieje szeroki wybór linek czy łańcuchów. Co wybrać?

Najtańsze są linki, można je dostać już za kilkanaście zł. Jednak takie rozwiązanie nie zatrzyma kogoś, kto planuje kradzież – tanią linkę można bardzo łatwo przeciąć nawet zwykłymi kombinerkami. Taka linka sprawdzi się jedynie w sytuacji, gdy „okazja czyni złodzieja” – ktoś zauważając rower bez żadnego zabezpieczenia może dokonać kradzieży, mimo iż tego nie planował.

Znacznie bezpieczniejsze będą grube linki, jednak to wydatek ponad 100zł.

Cięższy od linki, choć na pewno wytrzymalszy będzie łańcuch. Jego zaletą będzie też długość – umożliwiająca spięcie roweru z dowolnym elementem. W porównaniu do innych zabezpieczeń jest też dość kompaktowy, co ułatwia jego transport.

Do kompaktowych i lekkich należy również składane zabezpieczenie – wytrzymalsze od linki, jednak jego słabymi punktami są nity łączące stalowe elementy.

Popularnym zapięciem jest także U-Lock, który jest wytrzymalszy od wyżej wymienionych. Gruby pręt, z którego jest wykonany zmusza złodzieja do korzystania z dużych nożyc – co w centrum miasta na pewno zwróci na niego uwagę przechodniów. U-Lock dostępny jest w wielu rozmiarach, dostosowanych do każdego roweru.

Poza stosowaniem samego zapięcia warto też zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów:

– spisanie numeru seryjnego z ramy. Jeżeli już rower zostanie skradziony znacznie ułatwi to jego identyfikację, szczególnie gdy jest to popularny model bez żadnych modyfikacji umożliwiających jego rozpoznanie.

– lokalizator: można go zainstalować w dowolnym, niewidocznym miejscu na rowerze.

– zastosowanie zacisków kół czy obejmy sztycy podsiodłowej na klucz imbusowy zamiast takich z „szybkozamykaczem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *